C++ Dersleri | Bit işlemleri - Bitwise And - C++ ve operatörü &

 C++ bitwise and (ve operatörü) & , dijital elektronikten bildiğimiz ve kapısıyla aynı mantıkla çalışmaktadır, iki operandı bulunup, her iki operand da doğru ise doğru (true) sonucunu üretir, diğer tüm olaslıklarda yanlış (false) sonucunu üretir. C++ ve operatörü için doğruluk tablosunu bir görsel ile paylaşalım :

cpp and operator truth table

kodlarken de aynı isimdeki değişkenleri kullanalım:

int main()
{
	int a = 7;		//0111
	int b = 13;		//1101
	int aANDb = a & b;	//0101
	cout << "a=" << a << ", b=" << b << ", a&b=" << aANDb;
}

programın çıktısı şu şekilde :  a=7, b=13, a&b=5 

Sonuç olarak 5 elde ettik, C++ 'ın bu hesaplamayı nasıl yaptığını alttaki görselde açıklamaya çalıştım:

Adım adım and işlemi

Her sütunu kendi içinde and işlemine tabi tutup aynı haneye cevap olarak döndürüyor. Bu operatörün kendi başına değişkenin değerinde bir değişiklik yapmadığını unutmayın, a değişkenini 5 rakamıyla and işlemine tabi tutup çıkan değeri a ' ya atamak için mutlaka eşittir operatörü kullanmak gerekiyor:

int main()
{
	int a = 7;			//0111
	a & 5;
	cout << "a=" << a << endl;
	a &= 5; // => a = a & 5;
	cout << "a=" << a << endl;
}

ilk satır 7 çıktısını verirken, ikinci satırda 7 & 5 in sonucu olan 5 değerini görebiliriz.

Bitwise operatörlerden bahsettiğimiz ilk bölümde dediğimiz gibi bitwise operatörler çoğunlukla gömülü sistemlerde karşımıza çıkar; and operatörü için register seviyesinde bir atmega328p programladığımızı düşünelim, kodumuzun önceki kısımlarında da PORTB 'nin 3. pinini çıkış olarak ayarladığımızı ve şimdide 2.pinini giriş olarak ayarlamak istediğimizi kabul edelim.

  DDRB =  0b00001000; // 3 pini giriş olarak ayarladık
  DDRB &= 0b11111011; // 3 pini giriş olarak ayarladığımız
                       // konfigurasyona zarar vermeden 2 pini
                       // giriş olarak ayarladık

Bunu yaptığınız zaman hem 2. pinin (en sağdan 0 dan başlayarak sola doğru sayıyoruz-MSB -LSB dizilimi) giriş olarak ayarlanmasını garanti etmiş olursunuz: çünkü eski konfigurasyonu ne olursa olsun biz & ile birlikte o pin için 0 gönderdiğimiz için sonucun 0 üretmesini garanti altına almış oluyoruz, hem de diğer bütün pinleri 1 ile and işlemine tabi tutarak evvelce 1 iseler 1 kalmalarını 0 iseler sıfır kalmalarını garantilemiş oluyoruz. Aynı mantıkla pinin dijital seviyesini de bu şekilde LOW 'a çekmeyi garantileyebilirsiniz.

Kafanıza takılan her şeyi lütfen yorumlarda sormaktan çekinmeyin, Şimdilik herkese kolay gelsinÖnceki konu :  Bitwise XOR, Özel Veya Operatörü

Sonraki konu : Bitwise Operatörleri | Left Shift Operatör

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Türksat Saat Kanalı ve IRIG-B Time Code

Türksat Saat Kanalından Saat Bilgisi Nasıl Alınır? Uyduda kanalları dolaşırken, şu Türksat Saat kanalı hep dikkatimi çekmiştir. Özellikle  S...