Araç akü şarj cihazından bilgisayara veri aktarımı

    ATEQ marka araç akü şarj cihazı, normal şartlarda SUBD9 bağlantı noktası üzerinden Brightek WH-M07 termal yazıcıya bağlanıyor, şarj cihazına akü bağlantısı yapıldığı anda cihaz otomatik olarak aküyü şarj etmeye başlıyor. Şarj işlemi bittiğinde ve akü bağlantısı kesildiğinde yine cihazımız otomatik olarak termal yazıcıdan, yapılan akü şarj işlemi hakkında bir rapor yazdırıyor. Raporun içeriğinde, tarih, saat, başlangıç-bitiş voltajı, şarj süresi ve akım bilgileri yer alıyor.
    Olayımız, şarj cihazının termal yazıcıya gönderilen bu bilgileri bilgisayara aktarmak ve kayıt tutmak. Zira bu aleti yapanlar o anda yazıcının bağlı olup olmaması ya da içinde kağıt bulunmaması gibi durumları pek göz önünde bulundurmamış olacaklar ki, yeniden çıkış almanıza imkan sağlamıyor. Sadece açma/kapama anahtarı var, cihazı açıp kapatmak dışında herhangi bir şey yapamıyorsunuz. Bir de barkod okuyucu bağlama noktamız var, bu durumda bize lazım değil ama söylememiş olmayalım. Bu noktada bağlı olup olmamasını ya da kayıt tutacak programın açık olup olmamasını kontrol edemeyeceğiz ancak bağlantı var ve yazdığımız uygulama açıksa kaydımız alınacak ve dilediğimiz zaman bu kayıtlardan ulaşıp termal çıktı alabiliyor olacağız.


    Yukarıda resimlerini temsili olarak gördüğünüz cihazların her nedense hiçbir kullanım kılavuzu yazılım/sürücü, SDK gibi bilgilerine ulaşmanız mümkün değil. Sadece bazı teknik detaylara ulaşmanız mümkün, ancak windows üzerinde herhangi bir uygulamayla kontrol edilebilirler mi, bir yazılımları var mı gibi sorularınız varsa yanıtsız kalacak maalesef. Hatta yazıcının markası modeli gibi bilgiler dahi cihaz üzerinde yazmyor. Usb ile biligisayara bağladığınızda Windows 10 otomatik tanıyor ve oradan ulaşabiliyorsunuz.

   

    Biraz araştırma, bir kaç telefon görüşmesi ve bir seri deneme-yanılmanın ardından seri port üzerinden veri okumayı başarabildim.


Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Arduino DHT11 Kullanımı - Arduino Kod - Arduino Termometre yapımı

Arduino ile voltaj okuma | Arduino ile voltmetre | Arduino ADC örnek Kod

Arduino Oled Ekran Kullanımı | SSD1306 Detaylı Tüm Fonksiyonlar

Arduino 16x2 (2x16) LCD Ekran Kullanımı | 4bit parallel mode - 16x2 LCD ekran pin bağlantıları

Arduino ile Yüksek Voltaj Ölçme | SMPS DC Bara Ölçümü

Arduino UNO güç özellikleri

Arduino LM35 Sıcaklık Sensörü İle Sıcaklık Ölçme

16x2 Lcd Türkçe Karakter Sorunu Çözüldü! Arduino LCD ekrana yazı yazma - Arduino 16x2 Lcd ekran kullanımı

Arduino Röle Modül Kullanımı

DMD2TUR | Arduino P10 Led Panel için Türkçe Karakter Desteği | Arduino P10 Led panel Türkçe yazı yazma