Arduino IDE Kod Satır Numaraları Nasıl Açılır

 Arduino IDE editöründe yazdığınız kodların satır numaralarını görüntülemek için yapmanız gereken şey

File -> Preferences -> Settings sekmesinde Display line numbers kutucuğunu işaretlemek, ve ardından OK butonuna tıklayarak satır numaralrının gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Arduino IDE kod satır numaraları

Ben türkçe kullanıyorum, nasıl yapacağım? Size nacizane tavsiyem Elektronik ve Programlama alanlarında tüm uygulamalarınızı ingilizce kullanmanız, bu sayede daha fazla içeriğe ulaşabilirsiniz.  Bu yazılı olmayan kurallardan biridir, teknolojinin dili ingilizcedir. Türkçe gideceğin yol şu şekilde; Dosya -> Tercihler -> Ayarlar sekmesinde, Satır numaralarını göster olarak yer bulur kendisine.

Satır Numaraları Nedir Neye Yararlar ?

  • En basit haliyle kodunuz toplamda kaç satır olmuştur o bilgiye sahip olursunuz.
  • Birine kodunuzla alakalı bir tarif yapacağınız zaman satır numarasını söyleyerek kodun neresine bakması gerektiğini kolayca tarif edebilirsiniz.
  • Kodunuzda bir hata aldığınızda bunu size editörünüz satır numarasıyla bildirir, hatanın olduğu satıra gitmek için Edit -> Go to line ya da CTRL + L tuş kombinasyonuyla çıkan pencereye satır kodunuz yazarak hızlıca ulaşabilirsiniz. Bunun için mutlaka satır numaralarının görünür olması gerekmez.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

DMD2TUR | Arduino P10 Led Panel için Türkçe Karakter Desteği | Arduino P10 Led panel Türkçe yazı yazma

P10 Led Panel Nasıl Sürülür - Arduino kod